Sügis, Tervis, Toidulisandid, Vitamiinid

Milliseid vitamiine tasuks sügisel tarbida?

Pimeda aja saabudes tihtipeale kogevad mitmeid inimesed meeleolu muutusi ning lisaks suureneb oht nakatuda viirushaigustesse. Saame haiguste ennetamiseks küll ise palju teha oma keha ja vaimu eest hoolitsedes, ent immuunsuse tugevdamiseks on olemas ka erinevaid toidulisandeid, mis meile lisakaitse annavad. Legefit.ee annab ülevaate, miliseid vitamiine ja mineraalaineid võiks sügisesel ajal tarvitada. Tungivalt soovitame ka lasta endale vereproov teha ning spetsialistiga arutades endale sobivaimad toidulisandid välja valida. 

D-vitamiin: päikesevitamiin

D vitamiini tasub võtta kõigil septembrist aprillini. D-vitamiini sünteesib meie keha ise päikesevalguse toimel, kuid kahjuks pole Eestis päikselist aega kuigi palju ja seetõttu on paljudel inimestel D-vitamiini veres liiga vähe. D-vitamiin on oluline luudele ja hammastele, sest mõjutab kaltsiumi ja fosfori imendumist. Lisaks suurendab D-vitamiin vastupanuvõimet infektsioonidele ja mõjutab lihaste talitust.

D-vitamiini puuduse tunnused: luuvalu, lihasnõrkus, haavade paranemise halvenemine, väsimus, depressioon, kehakaalu tõus ja madal immuunsus.

C-vitamiin: aitab sinu kehal kiiremini taastuda

C-vitamiin on tugev antioksüdant, mis aitab organismil võidelda viirustega ja takistab infektsioonide levikut. Lisaks on C-vitamiinil oluline roll sidekoe normaalses arengus – seda on vaja naha, igemete ja hammaste jaoks. C-vitamiin osaleb kaasmõjurina tuhandetes protsessides: aitab enamikel vitamiinidel ja teistel bioaktiivsetel ainetel tõhusalt toimida ning osaleb kollageeni sünteesis

C-vitamiini puuduse tunnused: kuiv, kahjustatud nahk, kerged verevalumid, aeglaselt paranevad haavad, aneemia, igemehaigused, sagedased ninaverejooksud ja madal immuunsus.

Mineraalained Tsink ja Seleen: immuunsüsteemi kaitsjad

Mineraalained tsink ja seleen reguleerivad immuunsust. Tsink osaleb organismi hormoonide sünteesimises ja nii mõnegi muu olulise kehatalituse juures. Seleen kaitseb organismi oksüdatiivset stressi põhjustavate osakeste ehk vabade radikaalide tekitatavate kahjustuste eest. Vabade radikaalide rohkus nõrgendab immuunsüsteemi. Kui seleeni kogus organismis on vähenenud, suureneb vastuvõtlikkus infektsioonhaigustele.

Tsingi puuduse sümptomid: seletamatu kaalulangus, haavad, mis ei parane, tähelepanuhäired, vähenenud lõhna- ja maitsmismeel, kõhulahtisus, isutus, avatud haavandid nahal.

Seleeni puuduse sümptomid: lihaste valulikkus, kilpnäärme alatalitlus, isutus, nägemisvõime halvenemine, meestel probleemid viljakusega

Probiootikumid: seedimise tasakaalustajad

Probiootikumid aitavad kaasa organismi normaalse mikrofloora taastamisele ning tõstavad organismi vastupanuvõimet, aidates haigustekitajaid ja nende toksiine kahjutuks muuta. Meie kehas elab palju erinevaid mikroobe, mis mõjutavad keha normaalset talitust. Kui nende tasakaal on paigast ära, võime kergemini haigeks jääda. Abiks on probiootikumid.

Tasakaalust väljas soolestiku tunnused: autoimmuunprobleemid – nagu kilpnäärmeprobleemid, reumatoidartriit ja I tüüpi diabeet. Seedeprobleemid, nagu ärritunud soole sündroom, kõhukinnisus, kõhulahtisus, kõrvetised või puhitus. Une probleemid, nahalööbed ja allergiad, isu suhkru järele, seletamatu väsimus või loidus.

B-vitamiinid: vajalikud närvisüsteemi ning aju funktsioneerimiseks

B-vitamiine võib kuurina juurde võtta pingelisel ja stressirohkel perioodil. B-rühma vitamiinid mõjutavad energiataset, ajutegevust ja rakkude ainevahetust. B-vitamiini puudusest võib tekkida väsimus, meeleolumuutused ja lihasnõrkus.

B-vitamiini puuduse sümptomid: nõrkus, väsimus või peapööritus, südamepekslemine ja õhupuudus, kahvatu nahk, “sile” keel, kõhukinnisus või kõhulahtisus, isutus, gaasid, närviprobleemid nagu tuimus või rahutus, lihasnõrkus ja kõndimisprobleemid, nägemise kaotus/halvenemine.

B-grupi vitamiine on saadaval nii multivitamiinina kui ka eraldi. Järgnevalt toome välja erinevate justnimelt sügisesel ajal enamlevinumate B-grupi vitamiinide toimed.

B1 vitamiin (tiamiin) – kui sul on mälu halvenenud, nõrkus jalgades ja sageli kohmetunud käed ja südame pekslemine.

B5 vitamiin (pantoteenhape) – kui sul on sügismasendus, nõrkus, väsimus, ärritatavus, sage nohu, kipitus- ja sügelustunne jalgadel.

B6 vitamiin (püridoksiin) – kui sul on unisus, pearinglus, naha kuivus, juuste väljalangemine.

B9 vitamiin (foolhape) – kui sul on veritsevad igemed, põletikud seedetraktis, järsk kaalulangus, kollakas ja kahvatu nahk.

Related Posts

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga